Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich w okresie od 01.01.2017 roku do 30.11.2018 roku był uczestnikiem Projektu „Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży". Projekt realizowany był przez wrocławską Fundację „IMAGO" w partnerstwie z fińskim podmiotem Spangar Negotiations Co.
Brało w nim udział 15 krajowych instytucji rynku pracy. W wyniku realizacji Projektu przetestowano działania na rzecz 54 osób młodych, w wieku 15-29 lat z grupy NEET poprzez wypracowanie i wdrożenie kompleksowego rozwiązania ukierunkowanego na wzrost potencjału edukacyjno-zawodowego osób młodych.
Możliwe to było dzięki współpracy ponadnarodowej, a także wzajemnemu uczeniu się i wymianie doświadczeń między partnerem krajowym i ponadnarodowym.
Przetestowanie i wdrożenie nowego rozwiązania miało na celu zwiększenie efektywności procesu poradnictwa zawodowego oraz powiązanych usług rynku pracy (tj. staży) poprzez wyposażenie doradców zawodowych i klientów w nowe narzędzia i metody.
Metoda hope filled-engagement Normana E. Amundsona rozwija warsztat doradcy zawodowego w kierunku bardziej kompleksowych usług dla klienta i procesu towarzyszenia mu w rozwoju kariery tj. począwszy od sesji doradczych, a skończywszy na pozyskaniu zatrudnienia, bądź kontynuacji edukacji.
Wzmacnia również odpowiedzialność klienta za podejmowanie decyzji i rezultaty procesu aktywizacji.
Metoda ta zakłada elastyczne podejście do narzędzi i struktur sesji poradniczych, koncentruje się na kreatywnym budowaniu „ja" zawodowego/całożyciowego klienta oraz koncentruje się na rozwiązaniach tj. planowaniu etapów, określaniu celów i praktycznych ścieżek ich realizacji.
Nie jest znana i stosowana w Polskich instytucjach rynku pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich wdrażał/testował metodę poprzez aktywizację trzech osób młodych (8 sesji poradniczych po 2 godziny + odbycie staży u Pracodawców).
Wszyscy uczestnicy po zakończeniu udziału w Projekcie podjęli zatrudnienie.
Udział w superwizjach dał doradcom zawodowym możliwość perspektywy dialogicznej, wglądwe własne zasoby i kompetencje oraz wieloaspektowy ogląd pracy służący rozwiązaniu trudności merytorycznych i emocjonalnych związanych z wykonywaniem pracy poradniczej.
W ramach promocji Projektu w środowisku poradniczym zorganizowano z udziałem partnera fińskiego 2 konferencje (Katowice, Ząbkowice Śląskie).
https://fundacjaimago.pl/?projekt=rozwoj-konstruktywistycznych-metod-doradztwa-i-podniesienie-efektywnosci-instytucji-rynku-pracy